На филмои седат околу елката, играат, скокаат, среќа, смеа.. Кај нас дома ТРГНИ СЕ ОД КАЈ ЕЛКАТА СТО ПАТИ ТИ РЕКОВ ЌЕ ЈА БУТНЕШ ЌЕ ТЕ ТЕПАМ

Исхрана на пеколов

Ако воопшто имате апетит

На многу топло време, најбитно е да го задржите своето тело хидрирано и да се храните со лесна, освежувачка и храна која нема да го претовари вашиот дигестивен систем како на пример:

Свежо овошје и зеленчук: Јаболка, круши, дињи, ананас, краставици, домати, зелена салата и други свежи овошја и зеленчук ќе ви обезбедат витамини и минерали и ќе ве хидрираат.

Летни салати: Пригответе свежи салати со тиквички, зелена салата, краставици, домати, сусам и сл. Избегнувајте премногу тежок дресинг и обидете се за лесни, освежувачки варијанти.

Сладолед и замрзнати десерти: Овие деликатеси се одлични за намалување на топлината и за уживање во сладок вкус. Бидете разумни со количината поради шеќерот и калориите.

Јогурт и свежи сирења: Јогуртот е богат со пробиотици, што е одлично за вашиот дигестивен систем, а свежите сирења како фета и моцарела се вкусни и хранливи додатоци.

Црн леб: Обидете се да го замените обичниот бел леб со црн леб, бидејќи тој е поголем извор на витамини и минерали.

Вода: И на крај, не заборавајте да пиете доволно вода. Топлото време предизвикува дополнително искористување на влагата, па е важно да останете хидрирани.

На многу топло време, се препорачува да се избегнува одредена храна и пијалоци кои може да го зголемат чувството на топлина, да предизвикаат дехидрација или да предизвикаат други негативни ефекти.

Тешка и масна храна: Храна богата со масти и тешка за дигестија може да го направи организмот да се чувствува уште потополо и да предизвика тегоби.

Алкохол: Алкохолните пијалоци може да предизвикаат дехидрација и дополнително да го загреат организмот.

Кофеин: Прекумерната консумација на кафеин може да доведе до дехидрација, особено на топло време.

Лута и пикантна храна: Лутата храна може да го зголеми чувството на топлина и да предизвика грчење на стомакот.

Држете се до свеж зеленчук и овошје и пијте многу течности.

 

 

Tags
Back to top button
Close