Прав маж ќе тресне со раката на маса и ќе рече “јас кажувам овде!!!” Прав другар ќе го земе на спиење да не мрзне надвор.

Каде нема да одам ни годинава

Дестинации за летен одмор

Многу жално што не ми личи дека ќе пропатувам некаде ни летово како што сакам, со плажи, со шетање, со учење некоја нова култура, пробување за прв пат некое јадење, пиење вино и гасење телефон. Велам, многу жално.

Миконос точно знае како да ја вклопи вековната фасцинантна историја со декаденцијата во време на одморот. Овој сончев грчки остров инспирира со разни плажи и беспрекорни глетки, совршени разгледници на ветерници од шеснаесетти век на кои треба да им се восхитуваат на зајдисонце, прекрасна кикладска архитектура и легендарен ноќен живот.Од сончање до сурфање на ветер или забава на плажа од самрак до зора, сè можете да најдете тука.

Четвртиот по големина остров на Медитеранот, Корзика ја спои својата италијанска ноншалантност со нејзината француска софистицираност. Тука ве чекаат со беспрекорни плажи од златен песок, блескав поглед и волшебни крајбрежни градови и села.

Аја Напа е една од најпопуларните дестинации на Кипар и несомнено една од најдобрите дестинации за плажа во Европа. Очекувајте воодушевувачко крајбрежје на бел песок, кристални води пенливи во тиркизна боја.

Сицилија е една од најдобрите дестинации за плажа во Европа. Нејзината историја се протега во текот на неколку милениуми, импресионирајќи со добро сочувани грчки и римски урнатини.

Малта е една од најпотценетите дестинации за плажа во Европа. Едно од најатрактивните места тука е Комино, мал остров што ги изненадува своите посетители со прекрасна тиркизна лагуна наречена Сина лагуна, ова е една од најпознатите зачудувачки плажи во Европа.

Шпанските Канарски острови се наоѓаат меѓу неколкуте дестинации на плажата на Стариот континент во текот на целата година. Секој остров на архипелагот има своја убавина, но од сите, Ланзароте е убедливо најимпресивниот.

Ибица е најзабавниот остров на Медитеранот. Но, има многу повеќе од ноќниот живот. Долгите плажи и скриените заливи, како што е Кала Бланка, ви го даваат вистинското место каде да лежите на сонце или да вежбате нуркање.

Друго место што знае како да спои историја, култура и добро вино е Хрватска. Хвар е една од најпопуларните дестинации, мал туристички остров сместен во Јадранското Море.
Плажите можат да се пофалат со интензивна убавина, затскриени заливи заградени со борови шуми и карпи, Хвар е совршено релаксирачко место.

Португалија е позната по своите плажи, вклучувајќи го и Порто Санто лоциран во близина на Мадеира. Сместен во Атлантскиот Океан околу 620 милји далеку од копното, островот е уште еден од оние совршени дестинации за плажата во текот на целата година во Европа.

Вториот по големина остров во Средоземното море, италијанската Сардинија. Примамливата Коста Смералда е летното жариште на Сардинија од 60-тите години на минатиот век. Но, крајбрежната убавина на островот не завршува тука