Од рижото најмногу сакам чоколадо со ориз

Спремете ја кожата за пролет

Блескајте

Како што се затоплува и цвеќињата почнуваат да цветаат, одлично време е да ја преиспитате вашата рутина за нега на кожата и да направите некои прилагодувања. Еве неколку пролетни совети за нега на кожа за вашата кожа да изгледа здраво и сјајно:

Заштитете ја кожата од сонце. Како што деновите стануваат подолги и сонцето станува посилно, важно е да ја заштитите кожата од штетните УВ зраци. Нанесете крема за сончање со широк спектар со заштитен фактор од најмалку 30 секој ден, дури и во облачни денови. Потоплите денови препорачливо е да користите фактор 50, а можете да се одлучите и за тонирана крема како замена на пудра и основа за шминка. Пробајте ја LABORATOIRES DE BIARRITZ ALGA MARIS дневна крема која е погодна за сите типови на кожа и тен со целосна заштита од штетните ефекти на сонцето: УВА/УВБ и слободни радикали, патентиран екстракт од црвени морски алги кој што спречува предвремено стареење, интензивна хидратација, висока отпорност на вода и хипоалергена.

 

Направете пилинг. Пролетта е одлично време за пилинг и отстранување на сувите, мртви клетки на кожата кои можеби се акумулирани во текот на зимата. Користете нежен пилинг еднаш или двапати неделно за да откриете помазна и посветла кожа. Митра ви препорачува  ANTI-OX BLUEBERRY џем гел кој фективно ги чисти порите, обновува, го изедначува тенот и ја остава кожата мазна и свиленкаста. Дивата боровница која расте во непогодните услови во Таига, содржи голема количина на вредни антиоксидантни антоцианини.

 

Навлажнете. Дури и кога времето станува потопло, на вашата кожа сè уште и е потребна хидратација. Користете хидратантна крема која нема да ви ги затне порите или да ја остави вашата кожа да се чувствува мрсна. Кај Митра можете да нарачате AFRODITA GRAPES INTENSIVE MOISTURISING CREAM за хидратантна нега против стареење за нормална и сува кожа која маѓепсува со своите нежни есенции од слатко грозје.

 

 

Хидрирајте одвнатре. Пиењето многу вода и јадењето храна богата со вода, како овошје и зеленчук, може да ви помогне да ја одржите вашата кожа хидрирана и сјајна. Внесете во секојдневната исхрана краставица, лубеница, портокал, јагоди, домати, ананас, цитрони и боровинки и пијте барем две литри течности.

 

 

 

Прилагодете ги вашите производи. Размислете за промена на производите за нега на кожа за подобро да одговараат на пролетното време. На пример, ако вашата кожа има тенденција да стане мрсна во лето, префрлете се на полесни средства за чистење или тонер. MADARA BALANCING  тонерот ги рафинира порите и го регулира природното ниво на pH на кожата за чисто, свежо и витализирано чувство.

 

 

Не заборавајте ги усните и очите. пролетното време може да биде тешко за вашите усни и за нежната кожа околу очите. Користете мелем за усни со заштитен фактор и лесен крем за очи за да ги одржувате овие области хидрирани и заштитени. Кај Митра ќе ја најдете медицинската козметика CARMEX LIP BALM број 1 балсам за усни на пазарот во САД. Првично, програмата Carmex била создадена за медицински цели и се користела како многу сигурен третман во борбата против херпесите, што сè уште е една од главните карактеристики на балсамите. Две природни состојки во балсамите за усни Carmex (камфор и ментол) обезбедуваат ефект на ладење и помагаат да се елиминира иритацијата на сувите, испукани усни.

Бидете нежни. Пролетта е време на обновување, затоа бидете нежни со вашата кожа. Избегнувајте груби пилинг или третмани кои можат да ја оштетат вашата кожа и наместо тоа фокусирајте се на негување и заштита на истата. Следејќи ги овие совети, можете да помогнете да ја одржите вашата кожа здрава, сјајна и подготвена за топлото време што претстои.

Митра е онлајн продавница, фокусирана на квалитетна понуда, едноставно и брзо плаќање, надградено со експресна достава до твојот дом .