Толку сум напната шо ми иде да станам да си најдам дечко со брада и тетоважи и да одам офф

Нежните тонови на пролетта

Барби розовкото го испративме

Модната недела 2023 година ги покажа боите на пролетта и летото. Не само што расцветаните цвеќиња, подолгите денови и сончевото небо се доволни за да инспирираат поживописна гардероба, туку оваа сезона со себе носи куп нијанси што навистина ќе го привлечат вниманието. Некои од нијансите на сезоната се светли тонови како зелена, класичен кобалт и огнено црвена, а други се малку попригушена палета базирана на пастел: путер жолта, пудра сина и јоргован. Дизајнерите како Valentino ја заменија розовата Барби со светло-црвени нијанси;  Victoria Beckham отиде за мека пудра сина нијанса; а дизајнерите како  Jason Wu и Carolina Herrera  избраа мека путер жолта која може да делува како неутрална или блескава боја, во зависност од тоа како ја стилизирате.

Барби розовата се трга настрана за својата сестра со подлабок тон, ставајќи го моќниот тон на црвено во прв план. Со оглед на тоа што Alexander McQueen дизајнира моќни комбинезони во смела нијанса, а Akris се одлучи за лелеави фустани во истата, црвената боја е постилска од кога било.

Путер жолтата им носи малку подлабок тон на сите ваши неутрални бои, од оние како Carolina Herrera, Jason Wu и многу повеќе. Сепак, сите тие го нудат истиот тон кој без напор делува и како неутрален и како светла боја, во зависност од тоа како го стилизирате.

Зелената е незгодна боја за стилизирање, така што дизајнерите го презедоа пристапот „избери ја сопствената авантура“ кога станува збор за оваа нијанса за пролет. Додека Johanna Ortiz и Lela Rose се определија за класичната кели зелена, Rejina Pyo се залагаше за суптилен тон нане, а Victoria Beckham додаде малку покисела нијанса на мешавината.

Дизајнерите како Cecilie Bahnsen и  Christian Wijnants ја земаа поларизирачката боја и ја направија достапна за сите. Пастелната боја без сомнение е помека од подлабоките и побогати тонови на виолетова. Сепак, има нешто во јорговавата нијанса на пролетта 2023 година, со живост и длабока заситеност што сè уште се чувствува моќно.

Дизајнерите се враќаат на основите со нивната кобалтна низа за пролет, Иако светли и смели, сините нијанси се безбедни за оние кои повеќе сакаат да имаат сјајни нијанси во нивната гардероба.

Во согласност со пастелните бои на сезоната, пролетните писти беа преполни со пудра сина, тон кој делува и како неутрален. Deveaux додаде малку повеќе заситеност на тонот, стилизирајќи го изгледот со боја од глава до пети, додека Victoria Beckham ја понуди вистинската количина на пигмент за пошарена алтернатива. Без разлика каков е вашиот личен стил, сината пудра е задолжителна оваа сезона.