Колку се трудат некои луѓе да прикажат дека животите им се идеални ко да не ги знаеме надвор од интернет

Самодовербата е пасвордот до среќата

Сите се нашле барем еднаш во ситуација каде не биле доволно сигурни во себе или мислеле дека нешто не можат да направат добро како некој друг. Се е ок, ништо страшно. Падната самодоверба е нешто што секому може да му се случи но мора да знаете како да се вратите брзо на вашето ниво. Доколку останете подолго во таа несигурност ќе развиете ниско мислење за себе што никако не смее да се случи. Понекогаш не е ни толку драматично, само ја имате онаа досадна мисла дека кога би можеле да бидете само малку посамоуверени, работите би биле многу полесни. Иако во тие ситуации се чувствувате како да сте заглавени, има добри вести: психологијата има неколку помалку познати совети и трикови кои можат да помогнат да ја зголемите вашата самодоверба веднаш.

1)   Зборете си убаво себе си како кога тешите близок. Кога некој од вашите блиски има несигурности вие сигурно влегувате во разговор со потенцирање на нивните убави страни и давање перспектива дека е многу глупаво да мислат лошо за себе кога се тие одлични луѓе. Епа исто ќе си правите и со себе, вие сте си себеси најблиски. Кога постојано си кажувате нешто, вашиот мозок почнува да верува во тоа. Ова не е некоја нова филозофија, тоа е стварно поткрепено со солидна наука.  Значи, ако постојано си велите „Можам да го направам ова“, „Заслужувам повеќе“ или „Уверен(а) сум“, погодете што? Вашиот мозок почнува да верува во тоа и свесни сте дека верувате и вие. Ова не е вие ​​да се лажете себеси или да се преправате дека сте нешто што не сте. Вие едноставно негувате позитивен начин на размислување и создавате внатрешно опкружување каде што може да цвета самодовербата.

2) Вежбање визуелизација. Знам дека звучи глупаво ама змислете го ова: ќе одржите голема презентација или ќе разговарате со некој на кој долго време му се восхитувате. Нервите ви се на работ и чувствувате дека вашата самодоверба опаѓа. Од лично искуство открив дека визуелизацијата е моќна алатка кога станува збор за зајакнување на самодовербата. Визуелизирањето на позитивниот исход ќе ве концентира на приметување на детали кои укажуваат на позитивниот исход. Ако визуелизирате катастрофа, ќе ги приметувате само негативните работи кои би донеле до истата и стравот ќе ве пресече да продолжите. Трикот овде е да ги направите вашите визуелизации што е можно подетални. Замислете го секој детал – собата во која сте, облеката што ја носите, изразите на лицата на луѓето. Колку е поживописна вашата визуелизација, толку посигурни ќе се чувствувате. Можеби на почетокот звучи чудно, но обидете се. Можеби ќе бидете изненадени од разликата што може да ја направи.

3) Ефектот на држење. Кога имате ниска самодоверба и држењето ви е поразлично, позгрчено. Тоа е физичка манифестација на тоа како се чувствувате внатре што значи нашиот говор на телото може да влијае на нашата ментална состојба. Затоа, застанете исправено, повлечете ги рамената наназад и подигнете ја брадата. Стојте така неколку минути и повторете си ги вашите убави особини. Ќе се чувствувате подобро, помоќно. Моќта ја враќа контролата, контролата ја враќа самодовербата. Тоа е мала промена која може да направи голема разлика во нивото на вашата самодоверба преку ноќ.

4) Моќта на малите победи. Само што ќе се разбудите дајте си мали задачи. Наместете го веднаш креветот, измијте ги садовите од вчера, направете 5 склека… Нешто што е лесно и што можете да го завршите веднаш. Така ќе го почнете денот со успешно следење на вашите планови. Секој ден давајте си мали задачи за да го вежбате мозокот дека треба да го следите тоа што сте го наумиле и дека кога знаете дека ќе го направите ќе биде успешно. Клучот е да ги препознаете овие задачи како достигнувања и да им дозволите да ја зголемат вашата самодоверба. Затоа, започнете со идентификување на мали задачи што можете да ги исполнувате секој ден, па потоа тие задачи нека стануваат малку поголеми и гледајте како вашата самодоверба расте.

5) Прифаќање на ранливоста. Ова е веројатно најважното на кое треба да работите и воедно најтешкото. Многу е погрешно да мислите дека криењето на чувствата и не признавањето на ранливоста се добра работа. Многу е погрешно да не си ги препознавате чувствата или да ги игнорирате во целост. Дозволете си да бидете ранливи. Секој пат кога ќе си дозволите да бидете ранливи, без разлика дали тоа е признавање грешка, барање помош или отворање за вашите чувства, чувствувавате наплив на самодоверба. Зошто? Затоа што сте автентични и верни на себе. Прифаќањето на вашата ранливост всушност може да ве направи поотпорни и посигурни. Вие признавате дека сте луѓе и дека е во ред да не сте совршени. Да си дозволите да бидете ранливи може да биде страшно, но исто така е неверојатно ослободувачко. Го отстранува притисокот да морате постојано да изгледате совршено, лесно ќе ги надминувате несовршените работи и ситуации, што може да влијае на вашата самодоверба.

6) Грижа за вашето физичко здравје. Отсекогаш мислев дека самодовербата е чисто игра на умот. Но, се испостави, не се работи само за умот, туку и за телото. На крајот на краиштата, ние не сме само умови, ние сме умови во тела. И кога почнав да обрнувам повеќе внимание на моето физичко здравје – јадење поздраво, вежбање, доволно спиење – забележав значителен поттик во мојата самодоверба. Науката исто така го поддржува ова. Има многу докази кои покажуваат дека редовното вежбање го зголемува нивото на серотонин во мозокот, што доведува до подобрување на расположението и енергијата, што и двете можат да ја подобрат вашата самодоверба. Слично на тоа, здравата исхрана и добрата дисциплина на спиење може да имаат големо влијание врз вашата ментална благосостојба. Значи, јасно е дека грижата за вашето физичко здравје е клучен фактор за зајакнување на самодовербата. Не се работи само за добриот изглед, станува збор и за убавото чувството. И кога се чувствувате добро, природно зрачите самодоверба. Затоа, не ја потценувајте моќта на здравото тело да изгради самоуверен ум. Тоа е промена која може да ја направи сета разлика.

7) Учење нови вештини. По неколку години иста работа, ќе почнете да чувствувате малку стагнација. Нормално е. Ако сте доволно добри во нешто влегувате во комфорт зона која ве прави задоволни но истовремено ви е досадно. Почнете со нешто ново од типот курс или спорт или некое хоби. Учењето на нешто ново повторно ќе го врати чувството на љубопитност и ви даде нов бран на самодоверба. Учењето нови вештини може да ја зголеми вашата самодоверба и да ве направи поприлагодливи. Ве вади од вашата комфорна зона и ви покажува дека сте способни за повеќе отколку што мислевте. Без разлика дали станува збор за учење нов јазик или музички инструмент, стекнувањето нови вештини може да ви даде голем поттик на вашата самодоверба. Значи, ако се чувствувате заглавени или несигурни, можеби е време да научите нешто ново!

8) Опкружете се со позитивност. Внимателно погледнете ги луѓето и работите со кои се опкружувате. Сфативте дека некои од нив негативно влијаат на вашата самодоверба, така? И тука внесете промена. Комуницирајте повеќе со блиските луѓе кои ве воздигнуваат, кои во секој разговор ќе ви дадат по некој искрен комплимент и кои ви ги потенцираат работите кои им се свиѓаат кај вас. И немојте никако да мислите дека ве лажат или дека ве манипулираат, прифатете ги комплиментите. Понекогаш луѓето подобро ги препознаваат работите кај другите отколку кај себе. Купете книги што ве инспирираат, пуштете музика што ве расположува и направете позитивен свет околу себе. Тоа е затоа што нашата околина и луѓето со кои комуницираме можат многу да влијаат на нашата состојба на умот и самодовербата. Ако сте опкружени со луѓе кои константно критикуваат не би требало да им дозволите да влијаат на вашата самодоверба, но, знаат да го направат мрачно расположението. Минимизирајте комуникација со тие луѓе и имајте на ум дека тие се со многу ниско мислење за себе и имаат потреба да ги спуштат другите за да се чувствуваат посупериорни. Критиките не се за вие да се чувствувате лошо, туку тие да се чувствуваат добро. Игнорирајте ги критиките, бидете љубезни и кратки и одминете ги. Нив им е потешко отколку вам.  Честопати потценуваме колку енергијата околу нас може да влијае на нашата самодоверба. Но, штом ќе почнете да се опкружувате со позитивност, ќе ја забележите промената. Затоа, погледнете околу себе. Ако нешто или некој ве влече надолу, можеби е време да создадете одредено растојание. Опкружете се со позитивност и гледајте како вашата самодоверба расте.

Ако почнете да работите на себе сега веднаш, добрата вест е дека не треба да чекате со недели или месеци до првите резултати. Со овие малку познати стратегии поддржани од психологијата, можете веднаш да започнете да ја градите својата самодоверба. Ова не се само совети или трикови, туку навики кои треба да ги имате во животот. Затоа, направете го првиот чекор денес. Поблиску сте да станете посигурна личност отколку што мислите. Вие сте вашиот најблизок пријател и најверен човек во вашиот живот. Чувајте се и бидете задоволни со себе, тешете се и частете се секогаш кога сте заслужиле. Во ред е некогаш да сте тажни, но заслужувате и да сте среќни. Дајте си го тоа на себе.